Минималан број бодова на упису претходне шк.2016/17.год. по школама

BODOVI ZA UPIS 2016/2017 - Tekstilno-tehnološka i poljoprivredna škola "Despot Đurađ"

Veterinarski tehničar

Poljoprivredni tehničar

Prehrambeni tehničar

Tehničar za zaštitu životne sredine

Modni krojač

Pekar

Mesar

Proizvođač prehrambenih proizvoda

BODOVI ZA UPIS 2016/2017 - Ekonomsko-trgovinska škola - Smederevo

Poslovni administrator

Finansijski administrator

Ekonomski tehničar

Kuvar

Poslastičar

Konobar

Trgovinski tehničar

Turistički tehničar

Ugostiteljski tehničar

Kulinarski tehničar

BODOVI ZA UPIS 2016/2017 - Tehnička škola - Smederevo

Tehničar za kompjutersko upravljanje

Mašinski tehničar za kompjutersko konstruisanje

Operater mašinske obrade

Zavarivač

Automehaničar

Tehničar drumskog saobraćaja

Vozač motornih vozila

Tehničar za reciklažu

Rukovalac sredstvima unutrašnjeg transporta

Elektroinstalater

Elektromonter mreža i postrojenja

Elektrotehničar računara

Administrator računarskih mreža

Elektromehaničar za mašine i opremu

Elektromehaničar za termičke i rashladne uređaje

Elektrotehničar procesnog upravljanja

BODOVI ZA UPIS 2016/2017 - Gimnazija - Smederevo

Društveno-jezički smer

Prirodno-matematički smer

Опште информације о упису у средње школе

Ko može da upiše srednju školu?

Svi učenici koji završe оsnovnu školu i polože završni ispit mogu da nastave školovanje kroz srednjoškolsko obrazovanje. Pored srednjih stručnih škola (elektrotehnika, mašinstvo, građevinarstvo, tehničke škole…) postoje još i gimnazija i umetničke škole. Svi učenici stariji od 17 godina mogu da obave upis u srednju školu u svojstvu vanrednog učenika, dok mlađi od 17 godina upisuju srednju školu kao redovni učenici. Srednja škola nije obavezna.

Kriterijumi

Rangiranje učenika prilikom upisa u srednju školu vrši se na osnovu bodova ostvarenih uspehom tokom školovanja (maksimalno 70) i bodova stečenih na malom maturi (maksimalno 30). Za upis u specijalizovane srednje škole prilikom rangiranja uzimaju se i bodovi koje su učenici stekli učestvovanjem i osvajanjem nagrada na nekom od takmičenja na državnom ili međunarodnom nivou.

Bodovi koji se dobijaju za uspeh računaju se na sledeći način:

$1·         uspeh iz šestog razreda množi se sa četiri,

$1·         uspeh iz sedmog i osmog razreda množe se sa pet,

$1·         sabiranjem ova tri broja dobija se iznos bodova za uspeh u školi.

Završni ispit traje tri dana:

$1·         Prvi dan – srpski, odnosno maternji jezik

$1·         Drugi dan – matematika

$1·         Treći dan – kombinovani test (zadaci iz biologije, fizike, hemije, istorije i geografije)

Sva tri testa nose maksimalno 30 bodova, a svaki pojedinačno najviše 10 bodova.

Učenici mogu da steknu i dodatne bodove, ako su osvajali nagrade na takmičenjima iz predmeta u osmom razredu.

Uspesi na međunarodnim takmičenjima nose najviše bodova:

$1·         Prvo mesto – 20 bodova

$1·         Drugo mesto – 18 bodova

$1·         Treće mesto 14 bodova

Uspesi na republičkim takmičenjima nose:

$1·         Prvo mesto – 8 bodova

$1·         Drugo mesto – 6 bodova

$1·         Treće mesto – 4 boda

Ukoliko učenik ostvari više nagrada iz istog predmeta, računa se ona na kojoj je osvojio više bodova.

Prilikom rangiranja, ako učenici imaju isti broj bodova, prednost ima onaj koji je nosioc diplome “Vuk Karadžić”, zatim onaj koji je osvojio više nagrada na takmičenjima i na kraju oni koji su osvojili više bodova na završnom ispitu.

Procedura upisa u srednje škole

Nakon objavljenih rezultata završnog ispita, svaki učenik izračunava broj bodova sa kojima konkuriše za upis u neku od škola. Naredni korak je sastavljanje liste želja gde svaki učenik upisuje školu i profil za koji je pokazao najviše interesovanja. Kao prvu želju učenici unose profil za koji imaju najviše interesovanja, druga želja je profil za koji su manje zainteresovani, treći još manje itd. Redosled napisanih škola je bitan, jer će učenik biti raspoređen u prvu školu za koju bude imao dovoljno bodova. Neke od preporuka su da se na listu napiše minimum deset škola, od dvadeset koliko je najviše.

Kada se popunjava lista, prvo što se upisuje je šifra obrazovnog profila i ona se prepisuje iz konkursa koji je objavilo Ministarstvo prosvete, baš onako kako je tamo napisana. Jedna od čestih grešaka je ispisivanje slova u šifri ćirilicom iako je u konkursu napisana latinicom. Nakon ispisivanja, obavezno proveriti da li je šifra tačno napisana.

Prilikom popunjavanja liste potrebno je pogledati koliko su učenici ranijih godina imali bodova pri upisu na određene profile, čime se stiče jasnija slika o šansama da se dete upiše na neki od željenih profila.

Bitno je naglasiti da ne postoji univerzalna tablica ili tačan broj bodova koji su potrebni za upis učenika na neki od smerova, već to zavisi od interesovanja učenika kao i broja bodova koje su osvojili.

Nakon predavanja liste želja, čeka se raspored učenika, odnosno redosled kandidata za upis u srednje škole.

Dokumenta za upis

Nakon objavljivanja spiska i saznanja ko je koju školu upisao, sledeći korak je predaja dokumenata za upis u srednju školu.

Potrebna dokumenta su:

$1·         Izvod iz matične knjige rođenih

$1·         Popunjen obrazac prijave za upis u srednju školu

$1·         Svedočanstvo o završenoj osnovnoj školi

$1·         Svedočanstva poslednja tri razreda osnovne škole

$1·         Uverenje o položenom završnom ispitu

$1·         Svedočanstva poslednja tri razreda osnovne škole

$1·         Lekarsko uverenje za upis u srednju školu (nije potrebno za sva zanimanja)

$1·         Diplome o osvojenim nagradama